Menili ste staré netesné okná za nové plastové? Vlhnú Vám steny alebo rohy v miestnosti?
Najčastejšie dôvody prečo sa vám robí pleseň
Tento jav má u nás vzrastajúcu tendenciu. Je niekoľko príčin rastu vláknitých mikroskopických húb o ktorých som sa rozhodol napísať tento článok. V tomto článku Vám poradím ako sa plesnenia stien zbavíte a opäť budete žiť v zdravom prostredí.
Plesne v domácnosti by sme v žiadnom prípade nemali podceňovať. Niektoré huby sú toxigénne a produkujú mykotoxíny, ktoré spôsobujú alergie a ďalšie ochorenia. Vedci prišli na to, že najčastejšie vyskytovaným druhom plesne v domácnostiach, sú druhy rodov Penicilium a Aspergillus, ktorých mnohí zástupcovia produkujú mykotoxíny. Vedci v mnohých týchto vzorkách potvrdili prítomnosti roztočov, ktoré nepriaznivo vplývajú na zdravie človeka.
Vznik plesní v domácnosti
Hlavným dôvodom je zvýšená vlhkosť v domácnosti, ktorá vzniká hlavne po výmene nových plastových okien. Staré netesné drevené okná predsa mali jednu výhodu. Netesnili, a tým umožňovali bežne vzniknutej vlhkosti, ktorá vzniká v domácnosti pri varení, praní, sprchovaní, či sušení prádla, aby sa odparila.
Dokonalé utesnenie domácnosti novými oknami je dobrá investícia, no treba si uvedomiť, že nadbytočná voda sa zráža v najchladnejších miestach izieb a spôsobuje rast plesní.
Ďalšou príčinou môže byť vznik tepelných mostov, resp. stret teplej a chladnej steny, kedy dochádza k zvýšeniu relatívnej vlhkosti a tým pádom k rastu plesní.
Priebeh rastu plesní
Plesne sa objavujú pozvoľne, najprv ako malé fľaky, ktoré v priaznivých podmienkach rastú ,ďalej sa šíria a zaberajú väčšie časti stien, hlavne pri oknách, za nábytkom, v kútoch. V určitom štádiu ich vývoja uvoľňujú spóry do ovzdušia. Preto je veľmi dôležité, aby ste plesne nikdy nečistili ani neškrabali, pretože spóry sa ešte viac uvoľnia a rozšíria po celej domácnosti.
Zbavte sa plesni nadobro.
1. Vetrajte. Vetrať treba hlavne v zimnom období krátko a intenzívne, niekoľkokrát za deň. Ideálnym spôsobom je vetranie prievanom, kedy sa za krátky čas vymení vlhkosť za čerstvý suchší vzduch. Kúpeľňa je najväčším producentom vlhkosti, ktorá do celého bytu šíri veľké množstvo pary. Najmä v zimných mesiacoch je potrebné zabezpečiť, aby sa táto para vymenila za suchý vzduch. Ak sa dá ihneď vyvetrajte. Ak nemáte v kúpeľni okno použite účinný vetrák (odsávač). Nenechávajte sušiť mokré osušky v kúpeľni!
2. Dvere medzi miestnosťami nechávajte otvorené aby, ste zabezpečili voľné prúdenie vzduchu v byte. Nábytok v izbách odsuňte od stien, aby ste zabezpečili dostatočné prúdenie vzduchu aj za ním.
3. Dostatočne kúrte, pravidelne odstraňujte prach aj z miest za nábytkom pretože plesne využívajú ako zdroje živín najrôznejšie materiály (nábytok, parkety, omietky, murivo, prach)
4. Plesneniu stien následne zamedzíte vhodným aplikovaním náterového systému, ktorý ničí hlboko uložené podhubie. Tieto nátery Vám zabezpečia to, aby ste hneď po vymaľovaní bývali v zdravom prostredí.
5. Ak je to finančne možné, proti plesni je účinné aj zateplenie domu. veľmi účinné sú aj tepelnoizolačné farby a tepelnoizolačné interiérové stierky, ktoré svojou "smart" funkciou narúšajú tepelné mosty. Týmito nátermi si viete zvýšiť povrchovú teplotu chladnej (obvodovej) steny, narušíte tým tepelný most a v konečnom dôsledku aj kondenzovaniu vody, kvôli ktorej sa následne tvoria plesne.